Your search results

Amerikada Ev Satın Alma İşlemi Nasıl Yapılır? ( 2024 Güncel )

Yayınlayan investhome 21 Haziran 2023
0

Amerikadan ev almak, dolarla kira geliri elde etmek isteyen kişiler tarafından çok fazla araştırılmaktadır. Bu anlamda iş dolayısıyla veya evlilik vasıtasıyla ülkeye yerleşmek isteyen kişiler olmaktadır. Amerika, oldukça esnek koşul sağlayan bir ülke olarak geçmektedir. Ancak esnek koşullar sağlaması doğrudan satın alınabilecek şekilde olduğu anlamına gelmemektedir.

Bilinmesi gereken şeylerden birisi öncelikli olarak Amerika’da ev almak için ABD vatandaşı olunmasına gerek olmadığıdır. Amerika’dan ev alabilmek için bir oturum izlerine sahip olunması veya ABD’de yaşama mecburiyeti zorunlu kılınmamaktadır.

Bu noktada bilinmesi gereken ABD daimi ikamet izni olmasa da evin satış bedelinin %50’sine kadar konut kredisi çekebilme imkânı tanımaktadır.  Böylelikle kolay bir şekilde Amerika’da ev sahibi olunabilmektedir.

Öte yandan konut kredisi kullanabilmek için birtakım koşullarda bulunmaktadır. Bu koşullardan birisi Amerika’da işlem görmekte olan özel bir bankada en az 100 bin dolar bakiyenin olması gerektiğidir.

Mortgage ile zamana yayılmış bir ödeme planı ile ev almak Amerika’da tercih edilen yöntemler arasında sayılmaktadır. Ayrıca yabancılar için bankalar evin değerinin %50’sine kadar kredi imkânı tanımaktadır. Mortgage Kredisi Hakkında bilgi için HCBC Mortgage Kredisi sayfasını inceleyebilirsiniz. 

Bu oranın zaman zaman %40 veya %60 da olduğu görülmektedir.  Amerika’dan yabancı olarak mortgage ile ev almayı düşünen kişiler için bilinmesi gereken bir nokta daha bulunmaktadır. Özellikle tüm aylık ödemelerin USD üzerinden ödenecek olacağını bilmesi gerekmektedir.

Amerika'da Ev Satın Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Amerikada Ev Satın Alma ( Yatırım Amaçlı )

Amerika’da yatırım amaçlı ev satın almak konusunda unutulmaması gereken detaylarda bulunmaktadır. Amerika’da ev almak için çekilmekte olan konut kredilerine göre vergi ödenmektedir. Bahsedilen vergi oranları eyaletten eyalete göre çeşitlilik gösterebilir.

Bunu bir örnekle açıklamak mümkün olacaksa New York için belirlenmekte olan oran, çekilen kredi miktarının %1.8’i ve %1.92’si arasında değişmektedir. Öte yandan Florida için bahsedilen oran %1.1 olarak geçmektedir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında New York’ta ev satın almaya karar veren bir kişi 200 bin dolar değerinde konut kredisi için yaklaşık olarak 3.500 ila 4000 dolar arası vergi ödemektedir.

Öte yandan aynı miktarda olan bir konut kredisi için Florida da çekilmesi gereken vergi miktarı 2000 dolar arasındadır. Bu sebeple ev taşınma işlemlerine karar vermeden önce eyaletler arasındaki vergi oranları farklılıklarında göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Amerikada ev satın alma konusunda kafaları karıştıran en önemli konulardan birisi de emlakçıyla çalışıp çalışmama meselesidir. Amerika’da ev sahibi olmak için emlakçı ile çalışmak zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra pek çok insan emlakçıyla çalışmayı düşünebilmektedir. Emlakçı ile çalışmaya karar veren kişiler emlakçı komisyonu konusunda da zorluk yaşamamaktadır.

Ev sahibi satışı üstlenmekte olan emlak acentesine satış fiyatının yaklaşık olarak %5’i kadar komisyon ödemektedir. Üstelik sonrasında satış gerçekleştiğinde emlakçı bahsedilen miktarı alıcının acentesi ile paylaşmaktadır.  

Alınmakta olan bu komisyon 2 emlak arasında nasıl bölüneceği hakkında bağlayıcı bir nokta da yer almamaktadır. Bu sebeple Amerika’dan ev almaya karar verildiği an emlak acentesi ile çalıştığınız durumda herhangi bir ödeme yapmak zorunda olunmadığıdır. Yalnızca anlaşma yapılmış olan emlak acentesinin satışı yapan emlak ofisine başvuru yapması yeterli olacaktır.

 

ABD Vatandaşı Olmayan Birisi Amerika’dan Nasıl Ev Satın Alır?

Amerikada ev satın almak için Amerikan vatandaşı olunmasına gerek yoktur. Ayrıca ABD’de oturum izninin de olmasına gerek kalmamaktadır. Ev satın almayı düşünen kişinin farklı bir ülkede yaşaması durumunda bile konut kredisi ile ev satın alması mümkündür.

Konut kredisi sağlamakta olan çeşitli kuruluşlar yabancılara da evin satış fiyatının yarısı kadar konut kredisi kullanma hakkı vermektedir. Ancak Amerika’da konut kredisi kullanmak için birtakım şartların da sağlaması gerektiği unutulmamalıdır.

Konut kredisi kullanabilmek için ilk olarak ABD’de bulunan özel bir bankada hesabın olması gerektiğidir. Bankada bulunan hesapta en az 100.000 $ tutarında nakit paranın bulunması gerektiğidir.

Konut kredisi kullanılmak istediğinde banka mal varlığı ile alakalı detaylı bilgileri almak istemektedir. Bazı bankalarda detaylı bilgi alabilmek için yüz yüze görüşmeyi şart koşabilmektedir.

Genel olarak bankaların bu görüşmeleri zorunlu kıldığı da bilinmektedir. Bankalar konut kredisi talebini kabul ettiğinde Amerika’dan ev satın almak için girişimde bulunabilmektedir.

Sizlerde Amerikada ev satın alma işlemi sonrası dolarla kira geliri elde etmek istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

image

Compare Listings