Your search results

Yurtdışı Mortgage Konut Kredisi Rehberi (2024 Güncel)

Yayınlayan Yunus Tapa 27 Ocak 2024
0

Mortgage Konut Kredisi günümüzün trend konularından biri olmaya aday. Zira giderek daha fazla kişi bu konuda araştırma yapıyor. Zira pek çok vatandaşımız yurtdışı ev satın alma gibi konut yatırımları ile ilgilenmektedir. Bu gibi durumlarda ilk araştırılan konulardan bir tanesi de ne gibi kredilerin olduğudur. Mortgage, bu hususta bilmeniz önerilen hususlardan bir tanesidir.

Mortgage Konut Kredisi Nedir?

Mortgage konut kredisi bir bireyin veya kurumun bir ev veya gayrimenkul satın almak amacıyla başvurduğu bir finansman yöntemidir. Bu finansman genellikle evin kendisi gibi değerli bir varlık üzerine teminat alınarak sağlanır. Borçlu belirli bir ödeme planına bağlı olarak borcunu geri öder.

Mortgage konut kredisi için gereken işlemler genellikle banka veya kredi kuruluşları tarafından sunulan finansal hizmetler aracılığıyla gerçekleştirilir. İlgili finans kuruluşları, borçlunun ödeme kapasitesini değerlendirmek amacıyla çeşitli finansal bilgileri inceler.

Böylece borç alma sürecindeki riskleri minimize etmeye çalışır. Borçlunun kredi notu, gelir durumu, istihdam durumu ve kredi geçmişi, alınacak kredi miktarını ve uygulanacak faiz oranını belirlemede önemli etkenlerdir.

Mortgage işlemlerinde evin değerinin bir kısmı genellikle peşinat olarak ödenir. Kalan miktar, belirli bir süre içinde taksitler halinde ödenir. Ödeme planı faiz oranına, kredi miktarına ve geri ödeme süresine bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

Bu süreç ev sahibi olma hedefi olan bireylere, geniş bir zaman diliminde ödemelerini gerçekleştirmeleri için bir finansman seçeneği sunmaktadır.

mortgage kredisi yurt dışı

Mortgage sistemi nasıl çalışır?

Mortgage sistemi, düşük gelir seviyesine sahip bireylere uzun vadeli (25-30 yıl), düşük ve sabit faizli kredi fırsatları sunarak konut sahibi olma imkanı tanıyan bir konut finansman sistemidir.

Bu sistem, gayrimenkul üzerine konulan ipotek karşılığında çıkarılan menkul kıymetlerin ikincil piyasada alınıp satılması prensibine dayanmaktadır.

Konut finansmanı için başvuruda bulunmak isteyen bireylerin, genel banka taleplerine ek olarak mortgage sistemine özgü bazı şartları karşılamaları gerekmektedir.

Bu şartlar arasında öncelikle, bankanın talep ettiği tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması yer almaktadır. Ayrıca,

  • Başvuru sahibinin minimum 18, en çok 70 yaşında olması (söz konusu maksimum yaş limiti bankaya göre farklılaşabilir)
  • Güvenilir bir kredi notu bulunması
  • Gelir seviyesinin aylık taksitleri karşılayabilecek derecede bulunması
  • İnşaatı tamamlanmamış evler için projenin minimum %80 oranının bitmesi (anlaşmalı konut projelerinde oran farklılaşabilir) tarzı hususlar da dikkate alınmalıdır.

Ayrıca başvuranın evi için yapılan ekspertiz sonucunda olumlu bir rapor alması da önemli bir şarttır. Bu koşulların sağlanması bireylere mortgage sisteminden faydalanarak konut sahibi olma sürecinde temel adımları oluşturmaktadır.

Mortgage Türkiyede var mı?

Türkiye’de mortgage sistemi mevcut olup, bu sistem 2007 yılında yürürlüğe giren Mortgage Kanunu ile düzenlenmiştir. Türkiye’deki mortgage sistemi, ev sahibi olmak isteyen bireylere finansman sağlama amacı güder ve bu sayede konut alım sürecini daha güvenli ve düzenli hale getirir.

Yurtdışı Konut Kredisi Nasıl Alınır

Yurtdışı konut kredisi bankalar vasıtası ile alınabilmektedir. Yurtdışında ikamet eden bireylerin konut kredisi başvuru şartları, tercih edilen Türkiye’deki bankalara göre değişiklik göstermektedir.

Her banka, kendine özgü şartlar ve belge talepleri sunmaktadır, bu nedenle bireyler en uygun olanı seçmek için bankalar arasında karşılaştırma yapmalıdır.

Vade süreleri de bankadan bankaya farklılık gösterirken, bazıları 240 aya kadar vade imkanı sunarken diğerleri bu süreyi 120 ayla sınırlamaktadır. Aynı şekilde kredinin döviz veya TL olarak kullanılabilme şartları da bankalara göre değişkenlik göstermektedir.

Yurtdışında yaşayan bireyler için yurtdışı konut kredisi başvuru şartları şu şekildedir:

  • Geçerli bir pasaportla başvuru yapma
  • Düzenli ve yeterli gelire sahip olma
  • Kredi notunun risksiz bir seviyede olması
  • Taşınmazın değerinin kredi limitinin altında olması

Yüksek bir kredi notu ev sahibi olmak için finansman sağlama şansını artırır. Kredi notu 0’dan 1.900’e kadar değişen bir ölçüttür ve notun yüksek olması kredi başvurusunun olumlu bir şekilde değerlendirilme olasılığını artırır.

Bu nedenle yurtdışında ikamet edenlerin konut kredisi başvurusu yapmadan önce kredi notlarına dikkat etmeleri önemlidir.

yurt dışı konut kredisi

Gurbetçi kredisi nedir?

Yurtdışında yaşıyorsanız Türkiye’deki bankalardan konut kredisi almanız mümkündür. Bunun yanı sıra gurbetçi kişilere konut kredilerinden başka ihtiyaç kredileri de verilebilmektedir. Bu tip konut kredileri bankalarca Gurbetçi mortgage ya da Gurbetçi Kredisi olarak isimlendirilmektedir.

Mortgage ile yurtdışı yatırım imkânı

Yurtdışı konut yatırımı yapmak istiyorsanız bu konuyla ilgili kredileri de merak ederek sorabilirsiniz. Mortgage bunlardan bir tanesi olup Amerika’da kredi geçmişiniz olmasa bile Mortgage kullanmanız mümkündür.

ABD’de Mortgage ile ev almada kiranız kredinizi ödemekte; böylece 7 ile 9 sen arasında mülk sahibi olunmaktadır.

İnvesthome yatırım danışmanlığı hizmeti

Amerika Birleşik Devletlerinde konut almak kolay gibi görünsede oldukça zordur. Bu konuyla ilgili bilmeniz ve uyum göstermeniz gereken yasalar vardır. Ayrıca coğrafi olarak geniş bir ülke olmasıyla, kendinize en uygun evin nerede olduğuna karar vermek de güçtür.

Invest Home Amerika ev yatırımı yapmak isteyenlere bu konuda uzman danışmanlık hizmetleri vermektedir. Eğer makalemizin konusu olan Mortgage konut kredisi hakkında bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek soru sormanız yeterlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

image

Compare Listings